Cornell Dubilier Knowles CD42FD473JO3F
Part No.:
CD42FD473JO3F
Datasheet:
CD42FD473JO3F.pdf
Description:
CAP MICA 0.047UF 5% 500V RADIAL
Shipping
CD42FD473JO3F Specifications
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.063" (27.00mm)
Size / Dimension:
1.469" L x 0.449" W (37.30mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max):
0.909" (23.10mm)