Cornell Dubilier Knowles CD42FD363GO3F
Part No.:
CD42FD363GO3F
Datasheet:
CD42FD363GO3F.pdf
Description:
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL
Shipping
CD42FD363GO3F Specifications
Capacitance:
0.036 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.063" (27.00mm)
Size / Dimension:
1.449" L x 0.382" W (36.80mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max):
0.902" (22.90mm)