Cornell Dubilier Knowles CD42FD333FO3
Part No.:
CD42FD333FO3
Datasheet:
CD42FD333FO3.pdf
Description:
CAP MICA 0.033UF 1% 500V RADIAL
Shipping
CD42FD333FO3 Specifications
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.063" (27.00mm)
Size / Dimension:
1.441" L x 0.358" W (36.60mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max):
0.890" (22.60mm)