Cornell Dubilier Knowles CD42FD273FO3F
Part No.:
CD42FD273FO3F
Datasheet:
CD42FD273FO3F.pdf
Description:
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL
Shipping
CD42FD273FO3F Specifications
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.063" (27.00mm)
Size / Dimension:
1.429" L x 0.331" W (36.30mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.882" (22.40mm)