Cornell Dubilier Knowles CD42FD223FO3F
Part No.:
CD42FD223FO3F
Datasheet:
CD42FD223FO3F.pdf
Description:
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL
Shipping
CD42FD223FO3F Specifications
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.063" (27.00mm)
Size / Dimension:
1.421" L x 0.311" W (36.10mm x 7.90mm)
Height - Seated (Max):
0.882" (22.40mm)