Cornell Dubilier Knowles CD42FC563JO3
Part No.:
CD42FC563JO3
Datasheet:
CD42FC563JO3.pdf
Description:
CAP MICA 0.056UF 5% 300V RADIAL
Shipping
CD42FC563JO3 Specifications
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
300 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.063" (27.00mm)
Size / Dimension:
1.461" L x 0.421" W (37.10mm x 10.70mm)
Height - Seated (Max):
0.909" (23.10mm)