Cornell Dubilier Knowles CD42FA753JO3
Part No.:
CD42FA753JO3
Datasheet:
CD42FA753JO3.pdf
Description:
CAP MICA 0.075UF 5% 100V RADIAL
Shipping
CD42FA753JO3 Specifications
Capacitance:
0.075 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.063" (27.00mm)
Size / Dimension:
1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.909" (23.10mm)