Cornell Dubilier Knowles CD42FA753GO3F
Part No.:
CD42FA753GO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD42FA753GO3F.pdf
Description:
CAP MICA 0.075UF 2% 100V RADIAL
Shipping
CD42FA753GO3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD42
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.075 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
1.063" (27.00mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.909" (23.10mm)