Cornell Dubilier Knowles CD30FD203GO3
Part No.:
CD30FD203GO3
Datasheet:
CD30FD203GO3.pdf
Description:
CAP MICA 0.02UF 2% 500V RADIAL
Shipping
CD30FD203GO3 Specifications
Capacitance:
0.02 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.437" (11.10mm)
Size / Dimension:
0.831" L x 0.449" W (21.10mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max):
0.921" (23.40mm)