Cornell Dubilier Knowles CD30FC253GO3F
Part No.:
CD30FC253GO3F
Datasheet:
CD30FC253GO3F.pdf
Description:
CAP MICA 0.025UF 2% 300V RADIAL
Shipping
CD30FC253GO3F Specifications
Capacitance:
0.025 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
300 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.437" (11.10mm)
Size / Dimension:
0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm)
Height - Seated (Max):
0.909" (23.10mm)