Cornell Dubilier Knowles CD30FC243FO3
Part No.:
CD30FC243FO3
Datasheet:
CD30FC243FO3.pdf
Description:
CAP MICA 0.024UF 1% 300V RADIAL
Shipping
CD30FC243FO3 Specifications
Capacitance:
0.024 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
300 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.437" (11.10mm)
Size / Dimension:
0.819" L x 0.409" W (20.80mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max):
0.902" (22.90mm)