Cornell Dubilier Knowles CD30FA333FO3
Part No.:
CD30FA333FO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD30FA333FO3.pdf
Description:
CAP MICA 0.033UF 1% 100V RADIAL
Shipping
CD30FA333FO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD30
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.437" (11.10mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.831" L x 0.441" W (21.10mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.909" (23.10mm)