Cornell Dubilier Knowles CD19FD502FO3
Part No.:
CD19FD502FO3
Datasheet:
CD19FD502FO3.pdf
Description:
CAP MICA 5000PF 1% 500V RADIAL
Shipping
CD19FD502FO3 Specifications
Capacitance:
5000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Size / Dimension:
0.709" L x 0.370" W (18.00mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)