Cornell Dubilier Knowles CD19FD242GO3F
Part No.:
CD19FD242GO3F
Datasheet:
CD19FD242GO3F.pdf
Description:
CAP MICA 2400PF 2% 500V RADIAL
Shipping
CD19FD242GO3F Specifications
Capacitance:
2400 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Size / Dimension:
0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm)