Cornell Dubilier Knowles CD19FD242GO3
Part No.:
CD19FD242GO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD19FD242GO3.pdf
Description:
CAP MICA 2400PF 2% 500V RADIAL
Shipping
CD19FD242GO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD19
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2400 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm)