Cornell Dubilier Knowles CD19FD152FO3F
Part No.:
CD19FD152FO3F
Datasheet:
CD19FD152FO3F.pdf
Description:
CAP MICA 1500PF 1% 500V RADIAL
Shipping
CD19FD152FO3F Specifications
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Size / Dimension:
0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.520" (13.20mm)