Cornell Dubilier Knowles CD19FD102FO3F
Part No.:
CD19FD102FO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD19FD102FO3F.pdf
Description:
CAP MICA 1000PF 1% 500V RADIAL
Shipping
CD19FD102FO3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD19
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
0.520" (13.20mm)