Cornell Dubilier Knowles CD19FC682FO3F
Part No.:
CD19FC682FO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD19FC682FO3F.pdf
Description:
CAP MICA 6800PF 1% 300V RADIAL
Shipping
CD19FC682FO3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD19
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
300 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.689" L x 0.331" W (17.50mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)