Cornell Dubilier Knowles CD18FD751JO3F
Part No.:
CD18FD751JO3F
Datasheet:
CD18FD751JO3F.pdf
Description:
CAP MICA 750PF 5% 500V RADIAL
Shipping
CD18FD751JO3F Specifications
Series:
CD18
Capacitance:
750 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.650" L x 0.209" W (16.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)