Cornell Dubilier Knowles CD16FD302JO3
Part No.:
CD16FD302JO3
Datasheet:
CD16FD302JO3.pdf
Description:
CAP MICA 3000PF 5% 500V RADIAL
Shipping
CD16FD302JO3 Specifications
Series:
CD16
Capacitance:
3000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.234" (5.94mm)
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.520" (13.20mm)