Cornell Dubilier Knowles CD16FD221JO3F
Part No.:
CD16FD221JO3F
Datasheet:
CD16FD221JO3F.pdf
Description:
CAP MICA 220PF 5% 500V RADIAL
Shipping
CD16FD221JO3F Specifications
Series:
CD16
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.234" (5.94mm)
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.461" (11.70mm)