Cornell Dubilier Knowles CD15FD511FO3F
Part No.:
CD15FD511FO3F
Datasheet:
CD15FD511FO3F.pdf
Description:
CAP MICA 510PF 1% 500V RADIAL
Shipping
CD15FD511FO3F Specifications
Capacitance:
510 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.232" (5.90mm)
Size / Dimension:
0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
0.402" (10.20mm)