Cornell Dubilier Knowles CD15FA911JO3F
Part No.:
CD15FA911JO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD15FA911JO3F.pdf
Description:
CAP MICA 910PF 5% 100V RADIAL
Shipping
CD15FA911JO3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD15
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
910 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.232" (5.90mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
0.402" (10.20mm)