Cornell Dubilier Knowles CD15FA152FO3
Part No.:
CD15FA152FO3
Datasheet:
CD15FA152FO3.pdf
Description:
CAP MICA 1500PF 1% 100V RADIAL
Shipping
CD15FA152FO3 Specifications
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.232" (5.90mm)
Size / Dimension:
0.500" L x 0.252" W (12.70mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.429" (10.90mm)