Cornell Dubilier Knowles CD15ED220DO3
Part No.:
CD15ED220DO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD15ED220DO3.pdf
Description:
CAP MICA 22PF 0.5PF 500V RADIAL
Shipping
CD15ED220DO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD15
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
22 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.232" (5.90mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)