Cornell Dubilier Knowles CD10FD101FO3F
Part No.:
CD10FD101FO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD10FD101FO3F.pdf
Description:
CAP MICA 100PF 1% 500V RADIAL
Shipping
CD10FD101FO3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD10
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.142" (3.60mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.350" (8.90mm)