Cornell Dubilier Knowles CD10CD100DO3F
Part No.:
CD10CD100DO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD10CD100DO3F.pdf
Description:
CAP MICA 10PF 0.5PF 500V RADIAL
Shipping
CD10CD100DO3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD10
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.142" (3.60mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.331" (8.40mm)