Panduit Corp CCS19-S8-X
Part No.:
CCS19-S8-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Cable Supports and Fasteners
Package:
Datasheet:
CCS19-S8-X.pdf
Description:
CBL CLIP P-TYPE NATURAL FASTENER
Shipping
CCS19-S8-X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Clip, P-Type
Type Attributes:
Opening Size:
0.190" (4.83mm)
Mounting Type:
Fastener
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Natural
Length:
Width:
0.370" (9.40mm)
Height:
Panel Hole Size:
0.167" (4.24mm)
Material Thickness:
0.050" (1.27mm)