KYOCERA AVX CCR05CH160FS
Part No.:
CCR05CH160FS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
CCR05CH160FS.pdf
Description:
CCR RADIALS
Shipping
CCR05CH160FS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-20, CCR05
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
16 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
CH
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)