Pepperl+Fuchs, Inc. CCN15-30GS60-A0
Part No.:
CCN15-30GS60-A0
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
CCN15-30GS60-A0.pdf
Description:
CAPACITIVE
Shipping
CCN15-30GS60-A0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M30
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Capacitive
Sensing Distance:
0.591" (15mm)
Output Type:
NPN, 4-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Stainless Steel
Voltage - Supply:
10V ~ 60V
Termination Style:
Cable
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C