Littelfuse Inc. CCMR.250T
Part No.:
CCMR.250T
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
CCMR.250T.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 250MA 600VAC/250VDC
Shipping
CCMR.250T Specifications
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status:
Obsolete
Current Rating (Amps):
250mA
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
250 VDC
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
300kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)