Littelfuse Inc. CCMR17.5T
Part No.:
CCMR17.5T
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
CCMR17.5T.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 17.5A 600VAC/500VDC
Shipping
CCMR17.5T Specifications
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps):
17.5A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)