Littelfuse Inc. CCMR04.5TXP
Part No.:
CCMR04.5TXP
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
CCMR04.5TXP.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 4.5A 600VAC/250VDC
Shipping
CCMR04.5TXP Specifications
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status:
Active
Current Rating (Amps):
4.5A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
250 VDC
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
300kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)