Littelfuse Inc. CCMR035.T
Part No.:
CCMR035.T
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
CCMR035.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 35A 600VAC/250VDC
Shipping
CCMR035.T Specifications
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status:
Active
Current Rating (Amps):
35A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
250 VDC
Class:
CD
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.850" Dia x 1.880" L (21.60mm x 47.80mm)