Littelfuse Inc. CCMR030.T
Part No.:
CCMR030.T
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
CCMR030.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 30A 600VAC/500VDC
Shipping
CCMR030.T Specifications
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Approval Agency:
CE, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)