Littelfuse Inc. CCMR012.T
Part No.:
CCMR012.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
CCMR012.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 12A 600VAC/500VDC
Shipping
CCMR012.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®, POWR-PRO® CCMR
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
12A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Motor Protection
Features:
Class:
CC
Approval Agency:
CE, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
300kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)