Carlo Gavazzi Inc. CC9SA240
Part No.:
CC9SA240
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CC9SA240.pdf
Description:
3P CONT S 240V 50/60HZ 1NO1NC
Shipping
CC9SA240 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
240VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
9 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage:
204 VAC
Must Release Voltage:
72 VAC