Carlo Gavazzi Inc. CC85LD24
Part No.:
CC85LD24
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CC85LD24.pdf
Description:
RLY CONT 3P 24V DC 2NO/2NC
Shipping
CC85LD24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
85 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Box Lug
Operating Temperature:
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC