Carlo Gavazzi Inc. CC800SAD100
Part No.:
CC800SAD100
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CC800SAD100.pdf
Description:
3P CONT S 100 VAC/DC 2NO2NC
Shipping
CC800SAD100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
100VAC/DC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
800 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-5°C ~ 60°C