Carlo Gavazzi Inc. CC65LA120
Part No.:
CC65LA120
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CC65LA120.pdf
Description:
3P CONT L 120V50/60HZ 2NO2NC
Shipping
CC65LA120 Specifications
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
65 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Box Lug
Operating Temperature:
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage:
102 VAC
Must Release Voltage:
36 VAC