Amphenol Air LB CC5516B29L
Part No.:
CC5516B29L
Manufacturer:
Amphenol Air LB
Category:
Cable Supports and Fasteners
Package:
Datasheet:
CC5516B29L.pdf
Description:
CBL CLAMP P-TYPE BEIGE FASTENER
Shipping
CC5516B29L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Air LB
Series:
CC5516
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Clamp, P-Type
Type Attributes:
Opening Size:
1.000" (25.40mm)
Mounting Type:
Fastener
Material:
Thermoplastic Elastomer (TPE)
Color:
Beige
Length:
Width:
0.516" (13.10mm)
Height:
1.232" (31.30mm)
Panel Hole Size:
0.205" (5.20mm)
Material Thickness:
0.098" (2.49mm)