Carlo Gavazzi Inc. CC500/4SA500
Part No.:
CC500/4SA500
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CC500/4SA500.pdf
Description:
RLY CONT 4P 500V 50/60HZ 2NO/2NC
Shipping
CC500/4SA500 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
500VAC
Contact Form:
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current):
500 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage:
430 VAC
Must Release Voltage:
150 VAC