Carlo Gavazzi Inc. CC40/4SA480-60HZ
Part No.:
CC40/4SA480-60HZ
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CC40/4SA480-60HZ.pdf
Description:
RLY CONT 4P 480V 60HZ NO AUX
Shipping
CC40/4SA480-60HZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
480VAC
Contact Form:
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage:
408 VAC
Must Release Voltage:
144 VAC