Carlo Gavazzi Inc. CC400/4SAD200
Part No.:
CC400/4SAD200
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CC400/4SAD200.pdf
Description:
RLY CONT 4P 200VACDC 2NO/2NC
Shipping
CC400/4SAD200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
200VAC/DC
Contact Form:
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current):
400 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage:
172 VAC/DC
Must Release Voltage:
60 VAC/DC