OmniOn Power™ CC3500AC52FB
Part No.:
CC3500AC52FB
Manufacturer:
OmniOn Power™
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CC3500AC52FB.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 52V 3500W
Shipping
CC3500AC52FB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
OmniOn Power™
Series:
CC3500 (3500W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
185 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
52V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
67.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
3500W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 50°C
Features:
Remote On/Off
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
17.11" L x 4.65" W x 1.87" H (434.5mm x 118.0mm x 47.5mm)