Allied Components International CC10-120NG-RC
Part No.:
CC10-120NG-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CC10-120NG-RC.pdf
Description:
120NH 2% CERAMIC CORE CHIP INDUC
Shipping
CC10-120NG-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
630mOhm Max
Q @ Freq:
60 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant:
950MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)