YAGEO CC0805KRX5R7BB106
Part No.:
CC0805KRX5R7BB106
Datasheet:
CC0805KRX5R7BB106.pdf
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Shipping
CC0805KRX5R7BB106 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)