YAGEO CC0603MRX5R6BB106
Part No.:
CC0603MRX5R6BB106
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
CC0603MRX5R6BB106.pdf
Description:
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Shipping
CC0603MRX5R6BB106 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)