Allied Components International CC03-220NJ-RC
Part No.:
CC03-220NJ-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CC03-220NJ-RC.pdf
Description:
220nH +/-5% Ceramic Core Chip
Shipping
CC03-220NJ-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CC03
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
220 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
200mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.02Ohm Max
Q @ Freq:
25 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
900MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.071" L x 0.047" W (1.80mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)