YAGEO CC0201KRX5R5BB105
Part No.:
CC0201KRX5R5BB105
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
CC0201KRX5R5BB105.pdf
Description:
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0201
Shipping
CC0201KRX5R5BB105 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.014" (0.35mm)